Základem cílené terapie je vyšetření, které provádí každý fyzioterapeut před jejím započetím. Provádí se formou cíleného kineziologického rozboru nebo za pomocí přístrojové diagnostiky. Naše zařízení využívá přístroj na posturografii – hodnocení rovnovážných funkcí a statickou a dynamickou pedobarografii – tlakové zatížení chodidel při stoj a chůzi pomocí plošiny Freemed.
Základem pro cílenou fyzioterapii je klinické vyšetření (kineziologický rozbor), který umožní zpřesnit základní diagnózu stanovenou ošetřujícím lékařem a určit výběr nejvhodnějších technik a postupů pohybové terapie.
Protože jsme výukovým střediskem s akreditací MZ ČR pro manuální terapii, všichni naši fyzioterapeuti ovládají techniky mobilizace páteře a periferních kloubů a myofasciální terapii na nejvyšší úrovni.
Z aktivačních postupů a metod využíváme zejména Dynamické Neuromuskulární Stabilizace (DNS) – cvičení ve vývojových řadách podle Prof. Pavla Koláře, se kterým naše zařízení spolupracuje již od svého založení.
U některých dětských pacientů případně používáme metodu podle prof. Vojty.
Z dalších postupů a metod, které dle potřeby provádíme: McKenzie, senzomotorika dle Freemana, metoda Ludmily mojžíšové, PNF, Brunkow, cvičení a testovaní dle Jandy a neurodynamika dle Buttlera a další.
Ixyon XP od firmy Mectronic je nejmodernější a nejvýkonnější laser svého druhu. Vyniká možností středního výkonu 50 W s maximem až 100 W. Unikátní je možnost současné aplikace světla šesti vlnových délek a možností kombinace řady pulsních programů. To umožňuje individuální nastavení terapie. Výhodou je také automatické kontrola teploty, takže nemůže dojít k poškození pacienta. Spektrum léčby je velmi široké od povrchových ran, zánětů šlach, spoušťových svalových bodů, kořenové syndromy až po kloubní poruchy. Unikátní a nezastupitelnou roli má však o akutních poranění jako jsou svalová zhmoždění, natažení a natržení, distorse kloubů a další. Tato terapie může být prováděna již 24 hodin od úrazu a výrazně zkracuje dobu hojení a rekonvalescence.
Jsme druhým pracovištěm v České republice, který tuto metodu začal používat. Jeho léčebné účinky jsou na svaly, vazy, klouby. Jedinečnost však spočívá v jeho účincích na artrózou postižené klouby, kde většinou již během prvních aplikací dochází k výraznému snížení bolestí, ale i objektivním změnám, jako je např. snížení otoku, zlepšení hybnosti. Žádná jiná fyzikální terapie, která se k léčbě artrózy používá, nemá tak vysokou účinnost. Dalším hlavní diagnózou jsou kořenové syndromy, u kterých léčebný efekt spočívá v redukci otoku a snížení zánětu v oblasti výhřezu ploténky a nervového kořene. K původnímu přístroji Salus Talent jsme přidali výkonnější emFieldPro od firymy Zimmer MedizinSysteme.
Tato terapie se za posledních několik let u nás značně rozšířila. Patříme mezi první tři pracoviště, které ji v ČR začali používat a máme s ní již dlouholeté zkušenosti. Metoda je nejúčinnější na postižení svalů, jejich šlach a úponů. Klasické využítí je na epikondylagie, patní ostruhy, svalová natažení nebo natržení. Osvědčuje se také u postižení ramenních kloubů. Její spolehlivost je opravdu vysoká, ale je náročná na diagnostickou rozvahu nutnou k přesnému zacílení na postižené struktury.
Fokusovaná rázová vlna (ESTW)
Rázové vlny jsou vytvářeny elektricky – na základě piezoelektrického principu, jednotlivé vlny se setkávají v jednom fokusovaném bodě. Hloubka průniku je určena výběrem rozměru gelové podložky. Využití je podobné jako u radiální rázové vlny, ale aplikace je podstatně méně bolestivá a využití je širší, například u špatně se hojících zlomenin, pakloubů a dalších.
Sdružuje účinky elektroterapie (například interfernční proudy) a ultrazvuku. Má výrazný uvolňující a analgetický účinek na svaly. Je tak u nás první volbou při léčbě myofasciálních synromů (trigger points). Tuto terapii je nutné vždy přesně aplikovat na danou lokalitu a předchází ji vždy specifické vyšetření. Je prováděna, stejně jako terapie rázovou vlnou nebo laser, zkušenými fyzioterapeuty. Nejčastěji je součástí pohybové a manuální terapie.
Její výhodou je bezkontaktní aplikace. Základní využití je podobné jako u běžné elektroterapie. Její specifikou jsou typy léčebných proudů, které mají výborné účinky na zlepšení prokrvení a urchlení hojení tkání, nebo snižování otoku. S poměrně vysokou účinností ji tak využívame při léčbě špatně se hojících zlomenin, jizev a pod. Další skupinou, kde ji používame jako základní fyzikální terapii jsou chronické kořenové syndromy, úžinové syndromy – především syndrom karpálního tunelu.
Jeho základní použití je při stavech po distorsích, nebo také při zánětch šlach.
Pro její nespecifické analgetické a protizánětlivé účinky je její využítí v léčbě pohybových poruch velmi široké. Její úspěšnost není však vysoká, aplikujeme ji především u pacientů s opakovaným pozitivním efektem, u kterých je vyšší stupeň citlivosti na nízkoindukční magnetické pole.
Používáme vířivky pro koupele horních i dolních končetin. Mají význam pouze jako součast pohybové terapie před jejím prováděním. Hlavní využití je u poúrazových a pooperačních stavů, kde je omezená hybnost končetin.